מהי שן עודפת אצל ילד וכיצד תזהו אותה?

 

תופעה זו אינה שכיחה אך עשויה בהחלט לקרות לילדים שלכם. במסגרתה, מתגלית שן שאינה נמצאת במיקום סדור בו השורש ממוקם בדרך כלל, והיא מאיימת למחוץ 2 שיניים תקינות שנמצאות משני צדדיה. הפתרון היחיד הקיים לכך הוא עקירת השן. תהליך זה צריך להיות זניח מאד אצל ילדים, אבל כשמדובר על שן עודפת, אין מנוס מכך. השן העודפת עשויה להתגלות כאשר נערך צילום שיניים לילד שלכם ומתגלית שן בעודף בתוך פיו. כמו כן, מתגלית שן שצומחת שלא במיקום צפוי, אלא בין 2 שיניים במיקומים נכונים.

גילוי השן העודפת

השן העודפת עשויה להתגלות בשתי דרכים: או שהילד סובל מכאבים שבעטיים נגשים לאבחון אצל רופא שיניים, או שנערכת בדיקה שגרתית והרופא מגלה זאת בצילום הפנורמי או בצילום המנשך. כך או כך, כאשר מתגלית שן עודפת אצל ילד – יש לקבוע לו תור לעקירתה.

עקירת שן עודפת אצל ילד

עקירה ככלל אצל ילד היא דבר שכמעט לא קיים, ואם הוא נעשה, זה כתוצאה של חבלה דנטלית בדרך כלל, שם מגלים כי איזושהי שן שבורה עד כדי חוסר יכולת לשקם אותה עם טיפול שורש וכתר מעליו. שן עודפת אצל ילד היא עוד מקרה שמצריך עקירה. העקירה מתבצעת תחת הרדמה במינון גבוה, על ידי זריקות. לאחר שהן ניתנות – שולף הרופא הכירורג את השן העודפת ומבצע חיטוי ותפרים באזור העקירה. הרופא יצייד את הילד בהוראות תפקוד לאחר שההרדמה מתעוררת על מנת להעביר את תקופת ההחלמה בשקט יחסי. במהלכה, תזומנו יחד עמו לביקורת על מנת לבדוק שמצב פיו של הילד שפיר, והפצע בדרך להגלדה מלאה.
 

תחזוקה נכונה של הפה בהמשך הדרך מובטחת רק במרפאת שיניים לילדים

רק במרפאת שיניים לילדים יקבל הילד שלכם את ההדרכה המלאה לגבי תחזוקת פיו ויינתנו עצות להורים כיצד לסייע לו להגיע לפה מטופל היטב, ללא כשלים בשיניים. במרפאת שיניים לילדים מטפלים בכל כשלי הפה בהם פוגשים ילדים: חורים בשיניים, עששת, שן עודפת אצל ילד, ועוד. כמו כן, מבצעים טיפולים מיוחדים בנושא חבלות דנטליות במידה והילד נופל או נחבט באזור הפה והלסת.