כתרים

לכל שן קיים שורש, כאשר השורש נפגע, עוברים תהליך של טיפול שורש, בטיפול שורש, הורגים את השורש שנשאר כדי שלא יפתח זיהומים או דלקות ומתחילים לבנות מבנה לכתר שיכסה את כל הטיפול לתמיד, כך השן בכל זאת תשמש אותנו בפה, ותיראה כמו כל שן אחרת מבחינה אסתטית, אך בתוך תוכה, היא מתה. כתרים עוזרים להציל שיניים רבות בפה ולשמור עליהן כדי שימשיכו לשמש כמו כל שן רגילה, בעצם שחזור שן. כתרים עוזרים לשמור על השן המשוחזרת בעקבות טיפול השורש, ושומרים בעצם על כל ההליך שהתבצע בטיפול, מבלי יכולת חדירה פנימה. ללא כתרים, טיפול שורש לא יעזור או יועיל, כיוון שאין מה שישמור על הטיפול ויכסה אותו כראוי. 

ישנם סוגים שונים של כתרים, ישנם איכותיים יותר ואיכותיים פחות. גם תלוי ביכולות שלנו ובמצבנו הכלכלי, לא כולם יכולים להשקיע כספים רבים, גם לא בשיניים. למרות שבשיניים חשוב להשקיע תמיד את הטוב ביותר. ישנם כתרים מחרסינה מלאה וזכוכית, ישנם כתרים בשילוב של חרסינה ומתכת. כתרים מחזיקים הרבה זמן בשנים, אלא אם קיימת נסיגת חניכיים או דלקת חריפה בחניכיים ואז לפעמים יש להחליף כתרים. לאחר שעוברים טיפול שורש, אין כאבים בשן, אך תיתכן רגישות בשן המטופלת במשך כמה ימים. ישנם טיפולי שורש כושלים של רופאי שיניים בהם צריך לעקור את השן, אך במקרים מעטים ניתן לשחזר ולעשות טיפול שורש חוזר. 
 
ישנם כמה מצבים בהם נצטרך כתרים, במצב בו שיניים נפגעו מעששת נרחבת יידרשו כתרים. שיניים שעברו טיפול שורש יצטרכו כתרים, במצב בו שיניים בעלות שחיקה נרחבת ניאלץ להתקין כתרים. במצב בו שיניים מאחזות לגשר ליישור שיניים נצטרך כתרים וכמובן כאשר כתרים מסוימים בפיותינו זקוקים להתחלף בחדשים בשל התיישנותם. כתרים בעלי מטרה חשובה והיא שמירה על השן, לעטוף אותה לאחר שטופלה ונוקתה על ידי הרופא. ללא כתרים אף טיפול שורש לא יחזיק מעמד, כיוון שאין שמירה על השן. כתר הוא סוג של בית, מן הגנה לשן הפגועה, זו חסרת השורש בה, חשוב לבחור בכתר איכותי ועמיד לאורך זמן.