סתימות


 השוואה בין סוגי סתימות בשיניים

בעבר, רובנו טופלנו בסתימות אמלגם. כיום, סתימות אלו נחשבות לאופציה הזולה מבין אלה שתוכלו לבחור במרפאה. הן כסופות כהות, לא מתמזגות עם מראה השיניים הלבן, ומכילות כספית. בשנים הארונות. התעורר דיון ציבורי האם היא משפיעה לרעה עלינו כמטופלי שיניים. יש שסברו כי הכספית בסתימות הללו משפיעה על חילוף החומרים ומגבירה הפצת רעלים בחלל הפה, לעומת מי שסבור כי אחוז הכספית זניח עד כדי חסר השפעה. עמדת משרד הבריאות הישראלי מראשית דיון זה ועד היום היא שלא כדאי לפרק סתימות אמלגם כי דווקא בתהליך הפירוק עלולה להשתחרר כספית לגוף. בנורווגיה ובדנמרק נאסר כליל השימוש בסתימות אמלגם בטענה שישנם חומרים איכותיים יותר כמו סתימת הקומפוזיט הלבנה.
בעקבות התפתחויות אלה מתעוררים המון סימני שאלה לפציינט מהי הסתימה שעליו לבחור.

סתימת אמלגם או סתימת קומפוזיט?

סתימת אמלגם היא סתימה כסופה, בעוד סתימת קומפוזיט היא סתימה לבנה. בסתימת קומפוזיט ניתן להשתמש גם בהמשך להטמעת ציפוי קומפוזיט בגוון זהה. בסתימת אמלגם תצטרכו לצבוע גם אותה בגוון זה, או להחליף את כל סתימות האמלגם לקומפוזיט לפני הטמעת הציפוי בכל רחבי הפה.

מהם המחירים של כל אחת מהסתימות?

סתימת אמלגם אינה רק הסתימה הזולה ביותר, היא מהווה את שירות טיפול השיניים הכלכלי ביותר. בהשוואה לסתימת קומפוזיט, טיפולי שורש וכמובן הטמעת כתרים ותותבים שונים, סתימת אמלגם מתומחרת במחירים נמוכים. לעומתה, סתימת קומפוזיט נחשבת יקרה בשל איכותה הבולטת: היא גם עמידה יותר מסתימת אמלגם וגם ניתנת לשילוב פשוט וקל עם ציפוי הלבנת שיניים בין אם תחליטו לעשות בקומפוזיט או עם חרסינה. 

מהם הפרמטרים שלפיהם מומלץ לבחור סתימה?

רמת העמידות שלה, מצבה האסתטי ומחירה הלכה למעשה. סתימת קומפוזיט עשויה להיות מוכתמת אם אתם נוהגים לעשן הרבה או לשתות קפה מדי בוקר/ ערב, ולכן – אם למחיר יש משמעות עבורכם, ייתכן כי מומלץ לכם יותר לעשות סתימות אמלגם בשל כך שהלובן של הסתימה הלבנה לא יישאר לכם לעוד הרבה זמן. סתימות אמלגם מציעוצת תעריפים נוחים לרוב אוכלוסיית המטופלים, בעוד סתימות קומפוזיט בדרך כלל יקרות מאד.

שימושים נוספים לחומרי הסתימות אמלגם וקומפוזיט

אמלגם הוא חומר המשמש לסתימות ושחזורים דנטליים בלבד. פותח לפני כ- 150 שנים למטרה זו. הוא שילוב של כספית, כסף, בדיל ונחושת. בקומפוזיט משתמשים גם לציפוי שיניים וניתן אף לבצע עמו טיפולי סגירת מרווחים לשם מניעת עששת.