חבלות דנטליות


 חבלות דנטליות אצל ילדים ודרכי הטיפול בהן

מחקרים מראים כי ילד עד גיל 12 חווה חבלות דנטליות: שבירת כותרת השן, גרימת נזק לשורש, שיהוי מיקום צמיחת השן, ועוד. כל אלו הם תוצאה של נפילה או חבטה או מכה ישירה אחרת שהילד ספג אל תוך חלל פיו. אם יש לכם ילד שנפגע בצורה הזו, גם אם אין חבלה חיצונית, גשו מיד לבדיקה דנטלית אצל רופא שיניים! התעלמות מחבלות דנטליות עשויה להותיר את הילד בלי שיניים קדמיות עד תחילת העשור השני של חייו! הדבר כמובן יגרום לו לנזקים נפשיים קשים ובלתי נשכחים, ולמעשה לילדות אבודה. 

הילדים ספגו חבלה בחלל הפה? גשו איתם מיד להיבדק

חשוב מאד לגשת מידית להיבדק אצל רופא שיניים לילדים שימפה את הבעיות שנגרמו מהחבלה וימליץ על דרכי טיפול. המגמה אצל רופאים היא לפתור הכל עם סתימות לבנות, ולא לעשות כתרים ובוודאי שלא עקירות, אך ישנם מצבים בהם אין מנוס מכך. רופא השיניים יגיש לכם את התוכנית לאחר בדיקת הילד לביצוע הצעדים הנדרשים על מנת לשקם את פיו.

דוגמאות לתסריטי טיפול בחבלות דנטליות

שבירת כותרת של שן – הטיפול שיידרש הוא השלמתה עם כתר. אם השבר מאד גדול ולא ניתן לבנייה מחדש עם כתר, יש לבצע עקירה.
נפילה על הפה וחבטה בשיניים – בדיקה מקיפה של הרופא את הנזק שנגרם, ומיפוי כל השיניים שנפגעו לגבי דרכי הטיפול המעשיים: כתר, סתימה או עקירה.
 
זכרו כי גם אם נדמה לכם שזו רק מכה בשפה, או בחייך, זה, בסבירות גבוהה, הגיע גם לשיניים. אם אתם נמצאים עם הילד לאחר שנפגע, מאד חשוב להגיע להיבדק!

שיקום פה אצל ילדים חבולים

לרוב, זה יהיה הפתרון כאשר הילד מגיע למרפאה חבול דנטלית. שיקום פה כולל את כל הפעולות שיש לעשות על מנת להשיב את השיניים למצב של 100% תקינות. השיקום יכלול תהליכים פשוטים לצד תהליכים מורכבים יותר, ויביא בסופו של דבר את הילד להיות משוקם פה. מאד חשוב לא להתעלם מחבלה דנטלית אלא לגשת לרופא ילדים ולהתחיל לטפל.

זמני ביצוע הטיפול לילדים חבולים דנטלית

לרוחב יידרשו כמה מפגשי טיפול שכל אחד מהם יעסוק בהכנה למפגש הבא. הדבר נכון במיוחד אם  נקבעו כתרים לילד. סתימות ועקירות נעשות בדרך כלל במפגשים בודדים. רופא השיניים יצייד את ההורים בלוח זמנים מפורט לביצוע כל שלבי הטיפול עד לשחרור מלא של הילד כשחלל פיו בריא.