איטום חריצים בשיניים


 איטום חריצים בשיניים למניעת עששת בקרב ילדים

על פי מיטב מומחי רפואת השיניים המודרנית, אספקת עצות לילד בדבר טיפול בין השיניים עם חוט דנטלי והקפדה יתרה על הצחצוח מהווה רק פתרון חלקי למניעת העששת. הדבר נובע גם משום שהילד הממוצע לא באמת נשמע להנחיות וצפוי לספוג אותה, אבל גם משום שיש פתרון קבוע לכיסוי מהתופעה הלא נעימה: הטבעת חריצים מחומר הקלינפרו. קלינפרו הוא חומר איטום חריצים בשיניים אשר מוטבע בין חריצי השיניים הטוחנות של הילד. ההמלצה היא להטביע רק שם את החומר, ואם ישנם חריצים בשיניים הקדמיות, בהן יש לטפל בשיטות המסורתיות של צחצוח וחוט דנטלי. לחלק הטוחן של הפה קשה מאד להגיע אם יש חריצים, והוא הגורם העיקרי למחלת העששת. 

הטבעת כיסויים נגד חריצים בפיו של הילד

ההטבעה נעשית באמצעות הצבת חומר קלינפרו בשיניים שביניהן יש חריץ. הוא חומר עיסתי קשה שמצריך הפיכה למוצק על מנת שיוכל להשתתף בלעיסה. הייבוש שלו נעשה באמצעות אלומת אור שנמצאת מעל פיו של המטופל הצעיר.

התאמה גם למבוגרים

אם יש לכם שיניים שחריציהן מסבים לכם נזק, אתם מוצאים את עצמכם אצל השיננית בשל חדירת מזון אליהם, ועוד, מומלץ מאד לאטום את החריצים. איטום חריצים בשיניים גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים נשמר למשך 3-4 שנים. בכל מקרה, כל רופא שיניים שתבקרו במרפאתו יגיד לכם, עוד לפני הטיפול שנקבע, אם צריך לחדש את הכיסויים של החריצים.

טיפול מהיר ונגיש אשר שומר עליכם ועל הילדים מנזקים בחריצי השיניים

נזקים הנגרמים בחריצי השיניים מביאים לעששת, אבל עשויים להביא גם לחניכיים כלואות בתוך החריץ, ולפצעים ולדלקות כתוצאה מכך. בשורה התחתונה, חוט דנטלי ומברשת שיניים לא יכולים להגיע למקומות הללו כאשר הם מתהווים בחלק הטוחן של הפה (בשונה מהחלק הקדמי אליו הגישה קלה). לכן, ההחלטה לגשת לטיפול איטום חריצים בשיניים לילדים מהווה צעד חכם וחשוב עבורכם, שישמור עליכם לפרק זמן ארוך מנזקי עששת או כל מחלה אחרת שעלולה לתקוף את השיניים המחורצות.

חשוב לזכור כי הטיפול אינו מהווה תחליף לטיפול נכון של הילד בשיניים

מאד מומלץ להפנים כי האחריות לשמירה על השיניים של הילד היא קודם כל שלכם ושלו. עליכם להסביר לו שבלי שמירה נכונה עליהן באמצעות מברשת ועבודה עם חוט דנטלי הוא מגביר את סיכוייו ללקות בעששת. איטום חריצים בשיניים מקטין אמנם את הסבירות לכך, אבל הוא פג תוקף, וגם לא אפשרי ליישום בחלק הקדמי של חלל הפה.